Dietetyczne leczo z cukinii z kurczakiem

dietetyczne leczo

Tak bardzo lubię cukinię, że mogłabym śpiewać do niej ody 😉 A jako, że czas już dobry na jej kupowanie, to się jaram, i kombinuję z cukinią jak się da. Tym razem powstało dietetyczne leczo z cukinii, z dodatkiem kurczaka i.. tego, co było w lodówce. Bo to danie jednogarnkowe, które spokojnie  można nazwać sprzątaniem lodówki. Chcecie przepis? Już się robi!

Dietetyczne leczo z cukinii – czego potrzebujemy?

  • 2 cukinie – takie średniej wielkości
  • papryka – ja dałam czerwoną
  • pieczarki – kilka sztuk
  • pierś z kurczaka
  • pomidorki – mogą być świeże, mogą być z puszki, a ostatecznie to może być i pomidorowa pasta 😉 opcja dla leniuszków albo tych wygodnych
  • cebula

Dietetyczne leczo z cukinii – przygotowanie

Podsmażamy na oleju kokosowym kurczaczka. Dodajemy trochę soli – do smaku. Mogą być też inne przyprawy. Ja nie lubię. Dodajemy cebulkę. Pieczarki oczyszczamy i tniemy w spore kawałki. Paprykę w kosteczkę, pomidorki też. Wszystko razem podsmażamy. Na koniec dodajemy cukinię, bo szybko mięknie. Tu też kawałki powinny być większe. Dusimy tak jeszcze pod przykryciem kilka chwil. Doprawiamy do smaku i zajadamy na ciepło. PYCHOTA!

dietetyczne leczo z cukinii

A jak lubicie cukiniowe eksperymenty, to mam dla Was coś więcej:

Fit pizza z cukinii , Spaghetti z cukinii, Cukinia faszerowana kurczakiem , Placuszki z cukinią

Na pewno, już niedługo, pojawi się więcej cukiniowych inspiracji. I w ogóle będzie mocno warzywnie. I tylko fit i zdrowo. Bo kto powiedział, że dietetycznie, nie znaczy smacznie?

Podobne wpisy

Zostaw komentarz